Rancangan Pengajaran Harian :
Mata
pelajaran : Matematik
Kelas : Tahun 4B
Tarikh : 12-10-2012
Masa : 8:30 – 9:00pagi
(30 minit)
Bilangan
murid : 37 orang
Bidang
pelajaran : Penolakan melibatkan
wang hingga RM 10 000.
Objektif
pembelajaran : 1. menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penolakan dalam
wang.
2. pengiraan penolakan melibatkan nombor perpuluhan.
3. peminjaman jumlah pada rumah bersebelahan
yang lebih besar nilainya.
Hasil
pembelajaran : Pada akhir sesi
pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai isi kandungan
a. menyatakan jumlah nilai wang dalam
ringgit dan sen hingga RM 10 000 secara lisan dengan betul.
b. menulis jumlah wang dalam ringgit dan
sen hingga RM 10 000 dalam perkataan atau perkataan dengan menggunakan angka dan simbol RM.
B Membina kemahiran saintifik,
berfikir dan strategi berfikir
a. menentukan nilai wang hingga RM 10 000
dengan tepat.
b. menghubungkaitkan dan mencari kesamaan
nilai wang hingga RM 10 000 dengan tepat.
C Mengamalkan sikap saintifik dan
nilai murni
a. melibatkan diri secara aktif dalam
menjalankan perbincangan kumpulan.
b. menyedari kepentingan wang dan akan
berjimat-cermat semasa menggunakan wang.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Penolakan
nombor wang hingga RM 10 000
a. menolak sebarang dua nombor.
b. menolak berturut-turut yang melibatkan
nombor perpuluhan.
c. menolak berturut-turut yang melibatkan
nombor perpuluhan hingga dua tempat
perpuluhan dan nombor bulat.
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
a. contoh kertas wang
b. bola dan badminton yang bertanda harga,
c. Kertas A4 yang bergambar “anak patung”.
d kad manila dan pen penanda
e. kertas mahjong
f. soalan dan kuiz
g. lembaran kerja
Langkah berjaga-jaga:
a. membezakan nilai wang dengan ada tempat
perpuluhan.
b. berhati-hati pertukaran unit.
Pengetahuan sedia ada:
1) Murid pernah menggunakan wang.
2) Murid dapat mengira fakta asas
penolakan.
Fasa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Nota
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
|
Ayat matematik
RM48.90
- RM17.80
=RM31.10
|
1. Guru menunjukkan sebatang badminton dan sebiji bola yang bertanda harga RM48.90 dan RM17.80.
2. Guru menanya murid nilai sebatang badminton dan sebiji bola. Guru juga menanya murid berapakah perbezaan
harga diantara sebatang raket dan sebiji bola?
3.
Guru meminta
murid mencari perbezaan harga diantara sebatang raket dan sebiji bola.
4. Guru memperingatkan murid apabila membuat operasi penolakan nilai yang besar harus letak di atas iaitu nilai yang besar tolak nilai yang kecil.
5.
Guru
memperkenalkan tajuk hari ini iaitu operasi penolakan sehingga RM 10 000.
|
1. Murid
menyatakan nilai sebatang badminton dan sebiji bola tersebut.
2. Murid memberi respon terhadap soalan guru. 3. Murid mencari perbazaan harga diantara sebatang raket dan sebiji bola. |
Strategi:
-penyoalan
seluruh kelas
Pendekatan
masteri
|
Menstruktur/
Menstruktur
semula
(10 min)
|
|
1. Guru memulakan pengajaran penolakan yang melibatkan wang serta
menunjukkan sehelai contoh wang kertas RM 100 dan anak patung dengan tanda
harga RM 59.90.
2. Guru menerangkan cara penyelesaian dan mengajar murid menulis ayat
matematik dan menyelesaikan dalam bentuk lazim.
3.
Semasa
guru menerangkan cara pengiraan dalam bentuk lazim, guru mengemukakan soalan:
a. Semasa mengira operasi penolakan, bermula dari mana
nilai tempat?
b. Apakah unit dan simbol perlu ditulis bersama jawapan?
4. Guru memperingatkan murid bahawa:
-mengira
tolak mesti mula dari tempat sa, jika nilai nombor dalam tempat sa di atas tidak cukup
menolak nombor sa di bawah, maka anda dikehendaki meminjam sepuluh dari
tempat puluh. Nilai nombor puluh yang
telah dipinjam harus tolak 1 nilai seperti
10 dipinjam menjadi 9.
-jika
soalan melibatkan 2 tempat perpuluhan, operasi penolakan bermula dari tempat
2 tempat nombor perpuluhan.
-titik
perpuluhan diletakkan.
dalam
tempat selari.
5. Guru memberi satu situasi kepada murid.
(rujuk lampiran 1)
6. Guru meminta wakil murid
keluar ke depan untuk menyelesaikan soalan.
7. Setelah siap, menggalakkan murid tersebut berani menerangkan cara
penyelesaian.
-Taksir kefahaman secara menjawab soalan.
-Murid yang telah menguasai ke fasa aplikasi dengan
menjawap soalan penyelesaian yang berkaitan masalah harian.
|
1. Murid cuba mencari baki wang dengan
RM 100 menolak benda objek. 2. Murid diperingatkan dan menjawab soalan guru.
a.
Mula pengiraan penolakan dari tempat sa jika tanpa
melibatkan nombor perpuluhan.
b. Jika melibatkan nombor perpuluhan perlu bermula dari
kanan tempat nombor perpuluhan dalam tempat selari.
c. Unit RM atau sen perlu dituliskan bersama jawapan.
3. Murid membuat banding beza nilai nombor wang dengan titik perpuluhan
atau tidak seperti
RM 3 000 00 dengan RM 3 000.
Aktiviti Pemulihan
Bagi murid yang tidak menguasai, murid dikumpulkan dalam kumpulan
kecil, guru membimbingkan mereka dengan menggunakan carta nilai tempat
nombor.
|
Sikap saintifik dan nilai murni:
-penglibatan aktif
-berani menerang cara penyelesaian.
-teliti
dalam pengiraan.
Pendekatan masteri
ABM:
|
Aplikasi Idea
(10 min)
|
1. Menganalisis soalan
2. Memahami masalah penyelesaian.
3. Menentukan cara penyelesaian.
4.
Menggunakan
operasi penolakan mencari jawapan dan menggunakan operasi penambahan untuk
memeriksa jawapan.
|
1.
Guru menunjukkan
masalah dalam kertas mahjong ( rujuk lampiran2).
2. Guru memberi
arahan dalam kumpulan.
|
1. Murid dibahagi 6 orang dalam 1 kumpulan.
2. Murid
menyelesaikan masalah dalam kumpulan.
3.
Murid
tunjuk cara penyelesaian di kad manila yang diedarkan.
(murid akan
menganalisiskan masalah dan menentukan cara penyelesaian)
4. Wakil murid membentangkan jawapan.
|
Strategi:
-perbincangan
kumpulan
Sumber pengajaran:
kertas
mahjong
Sikap saintifik dan nilai murni:
-penglibatan
aktif.
-teliti
dalam pengiraan
Pendekatan inkuri
ABM:
Kad manila & pen penanda
|
Refleksi/
Penutup
(5 min)
|
1. Kuiz
(rujuk
lampiran3)
|
1. Taksif kefahaman murid dengan memberi kuiz pendek dan mengadakan
pertandingan antara kumpulan.
2. Tunjukkan jawapan di kad manila.
3.
Guru
memberi tugasan latihan lembaran kerja kepada murid.
(rujuk lampiran 4)
|
1. Murid berbincang dalam kumpulan untuk menjawab soalan. Muird menunjukkan jawapan pada kad manila.
2. Murid menerangkan secara am tentang apa yang dipelajari hari ini
sebagai penutup.
|
Strategi/
Teknik:
-penyoalan seluruh kelas
Sumber pengajaran:
-Kertas
mahjong
-lembaran kerja
Pendekatan inkuri
ABM:
Kad manila & pen penanda
|
Thanks for sharing...
ReplyDeleteRPH yang baik!
ReplyDeletethanks for your sharing.
ReplyDelete